laskuri.co

Palkkalaskuri Nousiainen (2026)

Kunnallisveroprosentti Nousiaisissa on 7,90 % vuonna 2026. Alueen mediaanipalkka on noin 3 250 € kuukaudessa ja asukasluku noin 4 700 henkeä. • Kunnallisvero 7.90 % • Kirkollisvero 1.45 %

Kunnallisvero
7.90 %
+0.40 % vs ka
Mediaanipalkka
3 250,00 €
Kokoaikaiset
Palkkalaskenta 2026

Palkkalaskuri 2026 – Laske nettopalkka käteen

Laske paljonko bruttopalkasta jää käteen tilille virallisilla 2026 TyEL- ja veroperusteilla.

€/kk
v
%
Palkasta pidätetäänTyöntekijän osuudet (2026)
Työeläke (TyEL):
%
Työttömyysvakuutus:
%
PalkansaajaKäteen tilille
Maksetaan tilillesi (Netto)71,4 % brutosta
2 320,82 €
kuukaudessa bruttopalkasta 3 250,00 €
Laskennan oletukset (2026):Verohallinto & ETK
• Verovuosi: 2026• TyEL: 7.30 %• Työttömyysvakuutus: 0.89 %• Kirkollisvero: 0,00 %
Käteen 71.4 %
Vero 20.4 %
TyEL 7.3 %
Työttömyys 0.9 %
Arvioitu ennakonpidätys (20.4 %):− 663,00 €
Työeläkemaksu (7.30 %):− 237,25 €
Työttömyysvakuutus (0.89 %):− 28,93 €
Nettopalkka:2 320,82 €
Upota sivustolle
Laskuri.co

Mitä seuraavaksi?

Nettotulosi on 2 320,82 €/kk. Katso suoraan miten tämä vaikuttaa lainansaantiin tai säästöihisi:

Työnantajan & Yrittäjän kulut

Mitä tämä palkka maksaa yritykselle?

Työnantaja maksaa bruttopalkan päälle lakisääteisen TyEL-eläkemaksun (17,10 %), sairausvakuutusmaksun (1,91 %) ja muut vakuutukset.

Tulojakaumavertailu (Tilastokeskus)

Mihin palkkasi sijoittuu Suomessa?

Kokoaikaiset palkansaajat (Tilastokeskus, Palkkarakennetilasto)
Palkkasi 3 250,00 €/kk on suurempi kuin 37 %:lla suomalaisista kokoaikaisista palkansaajista.

Suomen kokoaikaisten palkansaajien mediaanipalkka on 3 615,00 €/kk ja keskiarvo 4 140,00 €/kk.

Persentiili
37 %
0 % (Alin tuloluokka)50 % Mediaani (3 615 €)100 % (Ylin tuloluokka)
Alin desiili (P10)
2 483 €/kk
10 % tienaa alle tämän
Mediaani (P50)
3 615 €/kk
Tasan puolet tienaa enemmän
Ylin desiili (P90)
6 119 €/kk
Parhaiten tienaava 10 %
Huipputuloiset (P99)
11 200 €/kk
Ylin 1 % palkansaajista
Marginaaliverovaikutus 2026

Mitä lisäeuroista jää käteen tilille?

Palkankorotus vs. lisäverot

Suomessa progressiivisen verotuksen vuoksi palkankorotuksesta ei jää koko summaa käteen. Marginaalivero kertoo, kuinka suuri osa jokaisesta lisäeurosta menee veroihin ja vakuutusmaksuihin ja paljonko saat siitä oikeasti käyttöösi.

+100 €/kk korotusUusi: 3 350,00 €
Käteen tilille lisää:
+56,54 €
Verot ja maksut vievät: −43,46 €
Marginaalivero:43.5 %
+500 €/kk korotusUusi: 3 750,00 €
Käteen tilille lisää:
+281,53 €
Verot ja maksut vievät: −218,47 €
Marginaalivero:43.7 %
−100 €/kk tulonmuutosUusi: 3 150,00 €
Neton muutos tilillä:
−56,54 €
Verojen kevennys: +43,46 €
Marginaalisäästö:43.5 %
Haluatko testata omaa palkankorotustasi tai kahta eri työtarjousta?
Palkkavertailu arvioi nettokorotuksen, marginaaliverovaikutuksen ja työnantajakulut reaaliajassa.

Mitä tämä peruslaskuri ei automaattisesti huomioi?

  • •Matkakuluvähennys: Kodin ja työpaikan väliset matkat julkisen liikenteen mukaan (omavastuu 900 €, enimmäisvähennys 7 000 €).
  • •Työttömyyskassamaksu & ammattiliitto: Työttömyyskassan jäsenmaksu on 100 % verovähennyskelpoinen. Huomaa, että työmarkkinajärjestöjen (ammattiliittojen) jäsenmaksujen verovähennysoikeus poistui vuodesta 2026 alkaen.
  • •Luontoisedut: Esim. puhelinetu (20 €/kk), vapaa autoetu tai lounassetelit lisätään verotettavaan ansiotuloon.
  • •Kotitalousvähennys ja lainankorot: Vähennykset, jotka pienentävät suoraan lopullisen veron määrää.

Yksityisyystakuu & Viralliset lähteet 2026

🔒 Tietojasi ei tallenneta

Kaikki laskelmat tehdään suoraan omalla laitteellasi (selaimen muistissa). Laskuri.co ei tallenna, profiloi tai välitä syöttämiäsi palkkatietoja palvelimille.

• Veroperusteet: Verohallinto 2026 veroasteikkolaki
• Työeläkemaksut: Eläketurvakeskus (TyEL 7,30 %, sama prosentti kaikille ikäryhmille)
• Työttömyysvakuutus: Työllisyysrahasto (0,89 %)
• Tulotilastot: Tilastokeskuksen palkkarakennetilasto

Mistä ennakonpidätys ja palkkavähennykset muodostuvat?

Verokorttisi mukainen ennakonpidätys kattaa valtion ansiotuloveron, kunnallisveron ja mahdollisen kirkollis- sekä Yle-veron. Työntekijän TyEL-eläkemaksu (7,30 %) ja työttömyysvakuutusmaksu (0,89 %) pidätetään bruttopalkasta erikseen ennakonpidätyksen lisäksi:

Kunnallisvero

Menee kotikunnallesi paikallisten palvelujen (kuten peruskoulujen, teiden kunnossapidon ja terveyspalvelujen) rahoittamiseen.

Valtion tulovero

Menee valtiolle valtakunnallisten menojen (kuten poliisin, oikeuslaitoksen ja puolustusvoimien) kattamiseen.

Sairausvakuutusmaksut

Kelan sairaanhoito- ja päivärahamaksut sairausajan ja vanhempainvapaiden turvaamiseksi.

Yle-vero

2,5 % 15 150 euroa ylittävästä puhtaasta ansio- ja pääomatulosta, enintään 160 € vuodessa.

Kirkollisvero

Vain jos kuulut Suomen evankelis-luterilaiseen tai ortodoksiseen kirkkoon (keskimäärin n. 1,3 %).

Työnantajan sivukulut

TyEL-eläkemaksu, sairausvakuutus ja tapaturmavakuutus maksetaan näiden lisäksi suoraan bruttopalkan päälle.

Paljonko palkasta jää käteen Nousiaisissa? (Esimerkkilaskelmat 2026)

Esilaskettu arvio nettopalkasta eri tulotasoilla Nousiaisissa kunnallisveroprosentin (7.90 %) ja lakisääteisten palkansaajamaksujen (TyEL 7,30 %, työttömyysvakuutus 0,89 %) mukaan.

Bruttopalkka / kkArvioitu ennakonpidätysNettopalkka käteenEro maan keskiarvoon (7,50 %)
2 500,00 €
15.4 %1 910,25 €−10,00 €/kk
3 000,00 €
17.9 %2 217,30 €−12,00 €/kk
3 250,00 €Nousiainen mediaani
20.4 %2 320,82 €−13,00 €/kk
3 500,00 €
20.4 %2 499,35 €−14,00 €/kk
4 000,00 €
23.4 %2 736,40 €−16,00 €/kk
5 000,00 €
28.4 %3 170,50 €−20,00 €/kk

* Huom: Todellinen nettopalkka määräytyy Verohallinnon henkilökohtaisen verokortin, vähennysten ja mahdollisen kirkollisveron (1.45 %) mukaan.

Vertaa muiden kuntien palkkaverotukseen

Kaikki 308 kuntaa →

Asuinpaikan valinta vaikuttaa suoraan käteen jäävään nettopalkkaan:

Usein kysytyt kysymykset

Vastauksia yleisimpiin kysymyksiin laskennasta, säännöistä ja käytännöistä.

Vuonna 2026 Nousiainen kunnallisveroprosentti on 7.90 %. Mahdollinen kirkollisvero on 1.45 %.